Home Plans Scholarships History Year Books Colt Newspaper Directors/Principals Teachers Graduates Awards Elected Officials Doctors Lawyers PhD's Artists
 


Teachers

 

Helm Emma J 1924 1939
Higgins Ada  T. 1924 1929
Manor Berdie   1924 1950
Caplinger William J 1925 1945
Principal/Director
Gibson W. J. 1925 1931
Principal/Director
Gabbert Mary Louise 1926 1932
Linn Evelyn 1926 1932
Maple Naomi 1926 1939
Campbell Margaret 1927 1956
Cummins Kelsie 1927 1929
DeBold Emma 1927 1929
Nanney Virgie L. 1927 1929
Overall Nadine 1927 1937
Triusdale Mattie 1927 1953
Wyatt Grace 1927 1933
Clopton Donnye 1928 1933
Cox Jewel B. 1928 1929
Galloway Norman L. 1928 1930
Haynes Gwendlyn 1928 1934
Hosick Desiree Beale 1928 1938
Lowery Lillian 1928 1939
Miller John E. 1928 1934
Noe Rowena   1928 1929
Rohlfing Amelia 1928 1930
Wilson Mary C. 1928 1928
Compton J. W. 1929 1932
Principal/Director
Lockwood Mattie Lou 1929 1933
Suiter Lottie 1929 1932
Brock Ola B. 1930 1955
Lassiter Mary Lou 1930 1931
Post Grace 1930 1933
Lockard Annie Kate 1931 1932
Oliver Jane 1932 1935
Rimmer Clara 1932 1942
Whitnah Roberta 1932 1945
Graham Carman 1934 1948
Principal/Director
Meyer Arthur T. 1934 1936
Thurman Clifton 1934 1941
Whitnell Mayme 1935 1960
Frisby Lora 1937 1943
Ray Dr. Annie 1938 1955
Brooks Hampton Wade 1939 1955
Glasscock Thelma 1939 1941
Smith Rubie E. 1939 1945
Anderson Vernon 1940 1945
Palmquist Marjory 1940 1943
Rowlett Dorothy 1940 1950
Johnston Ethelyn 1941 1945
Lowery Lillian 1942 1968
Stewart Roy 1943 1945
Parker Evadine 1944 1948
Tarry Hazel 1944 1947
Gunter Esco 1945 1969
Suiter Lottie 1945 1962
Goodgion Roland 1946 1967
Grogan Bobby R. 1946 1951
Hosick Desiree Beale 1946 1948
Darnall Josiah 1947 1963
Faughn Addie 1947 1963
O'Brien Tim 1948 1952
Raymer Martha L. 1948 1952
Robinson John 1948 1952
Principal/Director
Haile Inez 1950 1959
Wear Georgia 1950 1953
Eldridge Charles Leroy 1951 1963
McCamish Mavis 1951 1971
Chenoweth Maunone   1953 1955
Johnson Nancy H. 1953 1956
Smith Eugene 1953 1964
Waters Golda P. 1953
Beshear Garrett 1954 1968
Steinbrook Roy 1954 1956
Principal/Director
Williams Olleen 1954 1968
Gibson Vanda J. 1955
Rayburn Joe Nell 1955
Gantt Wilson 1956 1959
Jackson Richard G. 1956 1970
McRaney Mac G. 1956 1959
Principal/Director
Monahan William G. 1956 1956
Rogers Venona L. 1956
Shown Vernon E. 1956
Principal/Director
Gantt Wilson 1959 1963
Principal/Director
Howton Birdie V. 1959 1965
Taylor William B. 1959 1965
Pace Don  1960 1968
Price William O. 1962 1967
Lovett Jo H. 1963
Payne David S. 1963 1966
Suffill Lawrence 1963 1969
Whitmer Leonard 1963 1970
Ryan Mary 1964 1968
Pierce Harmon B. 1965 1966
Shown Margery T. 1966
Wilferd Shirley 1967
Chaney Sue C. 1968
Cooper Krista J. 1968
Carlin James 1969
Hooks Dr. Janice 1969
Principal/Director
Tarry Hazel 1969
Puckett Sylvia C. 1970
Fairless Alice Sue

 

 
 
      Site Design & Maintenance by Ottway Design Solutions
Copyright © Murray State Training School Legacy Society